دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :اعتبار شرط داوری در معاملات دولتی با تأکید بر رویه بین المللی

تکه ای از متن پایان نامه :

ایراد به صلاحیت مرجع رسیدگی کننده باید در اولین فرصت دفاع اظهار کرد (کریمی و پرتو، ۱۳۹۱: ص۳۲). با این­حال می ­توان به تفاوت کاربردهای واژه­های Court و Tribunal اشاره کرد. توضیح این­که برای داوری از واژه اخیر بهره گیری می­گردد و در مورد دادگاه­های دادگستری کلمه Court استعمال می­گردد. همچنین مرگ داور از موجبات زوال داوری قلمداد شده می باشد (ماده ۲۶ قانون داوری انگلستان) ولی فوت دادرس منشأ چنین اثری نمی­باشد.

در حقوق فرانسه نیز شباهت­هایی بین داوری و دادرسی دولتی هست. مانند این­که رأی دادگاه و داور هر دو از اعتبار امر مختوم برخوردار می باشد (مواد ۹۵ و ۱۴۷۶ ق.آ.د.م.ف) داور نیز از برخی اختیارات قاضی دولتی برخوردار می باشد، در عین حال، از قضای دولتی به Jurisdiction etatique و از داوری یا قضای خصوصی به Jurisdiction prive یاد می­گردد. مطابق ماده ۱۴۶۹ ق.آ.د.م فرانسه جلسات داوری باید به­صورت غیر علنی برگزار گردد (کریمی و پرتو، ۱۳۹۱: ص۳۳-۳۴).

۱-۱-۱-۱-     مقایسه داوری با میانجی­گری

داوری از میانجی­گری نیز باید تفکیک گردد. میانجی گری روشی می باشد که طرفین اختلاف با پادرمیانی و مساعدت شخص ثالثی مشکلات و اختلافات موجود را حل کردن می کند. مهمترین مشخصه این روش دخالت، وساطت و مساعدت شخص یا اشخاص ثالث در انجام مذاکرات بین طرفین اختلاف می باشد. (شیروی، صلح و سازش اشاره شده می باشد. بر این اساس: ((چنانچه طرفین اختیار مصالحه و سازش را به هیأت کنند، هیأت می­تواند رأی خود را بر مبنای مصالحه صادر کند. چنانچه طرفین راساً در حدود قوانین در موضوع مطروحه سازش کنند مراتب را به هیأت اعلام می­نمایند. در این ­صورت رأی هیأت بر مبنای مصالحه انجام شده صادر خواهد گردید)). در هر حال نباید تأثیر میانجی­گری را در حصول صلح و سازش از یاد برد. شخص میانجی نهایت کوشش خود را به­کار می­بندد تا طرفین اختلاف دست از منازعه شسته و به توافق برسند و این امر چنانچه به صلح و سازش منجر گردد، در قالب تنظیم گزارش اصلاحی متجلی می­گردد و با پذیرش امضاء طرفین دعوی ارزش و اعتبار پیدا می­کند.

در ماده ۱ قانون شورای حل اختلاف مصوب۱۳۸۷[۱]یکی از اهداف تشکیل شوراهای حل اختلاف، حصول سازش بین طرفین اختلاف یاد شده می باشد. در مواد ۸، ۱۲، ۱۳ این قانون به وظیفه شوراء مبنی بر کوشش جهت صلح و سازش اشاره شده می باشد. در ماده ۳۶ قانون بازار اوراق بهادار مصوب ۱۳۸۴[۲] نیز به وظیفه کانون­های پیش­بینی شده جهت صلح و سازش پرداخته می باشد. کانون­ها در بند ۵ ماده ۱ همان قانون تعریف شده­اند و در ماده ۳۶ [۳] نیز ارجاع امر به داوری منوط به شکست کانون­ها در حصول سازش اعلام شده می باشد. به­عبارتی در اختلافات بین کارگزاران، بازارگردانان مشاوران سرمایه­گذاری میانجی­گری مقدم بر داوری می باشد. ظاهر مواد بیانگر ثانوی بودن صلاحیت مرجع داوری می باشد. رویه قضایی نیز به تفاوت میانجی­گری و داوری اذعان دارد. در دادنامه شماره ۷۹۵ صادره در پرونده کلاسه ۸۲/۱/۷۸۷ شعبه اول دادگاه تجدید نظر استان تهران چنین آمده می باشد: ((پیش­بینی حل کردن اختلافات از طریق کدخدامنشی ظهور در ارجاع امر به داور ندارد)). در نتیجه درج چنین شرایطی به خودی­خود موجب صلب صلاحیت از محاکم نخواهد گردید. در حالی­که توافق به ارجاع امر به داور موجب خواهد گردید تا محاکم صلاحیت رسیدگی به اختلاف را نداشته باشند.

 

 

 

اساس عدل و انصاف صادر کند(بند ۳ ماده ۲۷ ق.د.ت.ب و ماده ۱۴۹۷ ق.آ.د.م.ف)(کریمی و پرتو، ۱۳۹۱: ص۴۰).

[۱]به مقصود حل اختلاف و صلح و سازش بین اشخاص حقیقی و حقوقی غیر دولتی شوراهای حل اختلاف که در این قانون به اختصار شورا نامیده می گردد ، تحت نظارت قوه قضائیه و با شرط مقرر در این قانون تشکیل می گردد )) .

[۲]ماده ۳۶ ق.ب.ا.ب مصوب ۱۳۸۴٫

[۳](( اختلافات بین کارگزاران، بازارگردانان، معامله گران ،‌مشاوران سرمایه گذاری ، ناشران ، سرمایه گذاران و سایر اشخاص ذی ربط ناشی از فعالیت حرفه ای آنها ، در صورت عدم سازش در کانون ها توسط هیأت داوری رسیدگی می گردد )) .

اعتبار شرط داوری در معاملات دولتی با تأکید بر رویه بین المللی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Posted in دسته‌بندی نشده