دسته‌بندی نشده

دانلود پایان نامه ارشد با موضوع الگوی مناسب ارزیابی عملکرد کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :الگوی مناسب ارزیابی عملکرد کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

میزان ضایعات و… بهره گیری می­گردد. در همین راستا برای همسان کردن شاخص­های مختلف و ناهمگون از ۲- روش درجه بندی ترسیمی

روش رتبه­بندی ترسیمی که می­توان سابقه آن را تا ۱۹۲۲ دنبال نمود، یکی از قدیمی­ترین و متداولترین روش ارزیابی عملکرد می باشد. بهره گیری از این مقیاس­ها مستلزم آن می باشد که افرادی که امر درجه­بندی را به عهده دارند کارکنان را براساس خصیصه­های معینی مانند کمیت کار، کیفیت کار و استقلال قضاوت کنند. معیارها معمولا متشکل از ده تا پانزده عامل می باشد، و کارکنان را از یک(که معرف بدترین یا ضعیف­ می باشد) تا پنج (که معرف عالی­ترین یا عالی می باشد) برای هر عامل درجه­بندی می­کنند.(جزنی،۱۳۷۸، ۳۰۸).

بعضی از معضلات روش رتبه­بندی ترسیمی را می­توان این گونه برشمرد:

  1. یک مشکل مشترک در این روش عدم توانایی آن در نشان دادن ماهیت و نیازهای خاص مشاغل ارزیابی شوندگان می باشد. متاسفانه در یک سازمان معمول می باشد که برای تقریبا همه کارمندان، عینا یک مقیاس رتبه­ای ترسیمی به کار برده گردد. در چنین وضعیتی ممکن می باشد در ارزیابی کارمند عواملی مطرح گردد که کاملا با کارش بی ارتباط باشد. عملکرد افرادی را که مشاغل مختلف و متنوع دارند نمی­توان بر مبنای صفاتی معدود یا چند بعد کلی، ارزیابی نمود. راه­حل اینست که مقیاس رتبه­ای به نحوی طرحریزی گردد که ماهیت و نیازهای شغلی را که فرد در حال انجام آن می باشد، منعکس کند.
  2. یکی دیگر از نقطه ضعف­های رتبه­بندی ترسیمی این می باشد که مقیاس­ها مستقیما به رفتار ارزیابی شونده وابسته نیستند. این مقیاس­ها، فرد را براساس قضاوت­های مافوقش، درمورد نتایج مختلف کار وی، از قبیل کمیت و کیفیت رتبه­بندی می­کند.
  3. برای ارزیابی شوندگان، تشخیص این امر که چگونه بایستی رفتار شغلی­شان را تغییر دهند تا رتبه­های بهتری به دست آورند بسیار مشکل می باشد.
  4. در این روش طرحریزی برنامه آموزش و بهسازی کارمندانی که رتبه پایین کسب نموده­اند مشکل می­باشد. اگر رتبه­ها مشخص نکند کدام رفتار ناقص می باشد، طرحریزی فعالیت­های آموزشی برای رفع این عیب­ها غیر ممکن خواهد بود.
  5. روش رتبه­بندی ترسیمی با مشکل مقاومت از طرف مدیران روبرو می باشد، این موضوع که این روش به استباط و قضاوت زیادی نیاز دارد موجب ناراحتی رتبه­دهندگان می­گردد. مقیاس ترسیمی، رتبه دهنده را مجبور می­سازد که درمورد خصوصیات و ویژگی­های شخصیتی کارکنان، حتی زمانی که اطلاعاتی کافی ندارد، به استنباط­هایی بپردازد.

الگوی مناسب ارزیابی عملکرد کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این فایل ها تست های آزمون آزمایشی کارشناسی ارشد انتشارات سنجش و دانش می باشد که با پاسخ های کاملا” تشریحی ارائه می شود. شما می توانید از منوی جستجو (بالای سایت سمت چپ ) تست های دروس دیگر را پیدا کرده و رایگان دانلود کنید