دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :اعتبار شرط داوری در معاملات دولتی با تأکید بر رویه بین المللی

تکه ای از متن پایان نامه :

ماهیت داوری توکیل نبوده بلکه اجازه خاص قانون­گذار و شارع به طرفین دعوی در انتخاب حکم و دادرس می باشد) (نجفی، ۱۳۶۵: ص۴۳۱). شهید ثانی (ره) در توضیح لمعه نیز همین نظر را پذیرفته­اند (شهید ثانی، ۱۳۸۰: ص۲۴).

طرفداران نظریه تحکیم به دلایل زیر برای اثبات آن استناد کرده­اند:

الف. در مسأله شقاق، خداوند این دو نفر را حکم قرار داده و خداوند حکام را به برانگیختن، مخاطب ساخته‌[۱]، حال اینکه اگر داوران وکیل طرفین بودند، زوجین را مخاطب نمی­ساخت.

ب. اگر حکم­ها اصلاح بین زوجین را امر کردند، ‌احتیاج به اذن زوجین ندارد و این خلاف قواعد وکالت می باشد. علامه حلی (ره) نیز در قواعد الاحکام همین نظر را پذیرفته­اند.

قائلین به نظریه توکیل برای اثبات آن به دلایل زیر استناد می کنند:

الف. داور رأی خود را به استناد قراردادی که بین اشخاص ذینفع بسته شده صادر می­کند نه به موجب اختیاری که دولت به او اعطا می­کند.

ب. بنابر اصاله العدم، تصمیمات داوران برای طرفین قطعی نیست مگر آنکه امضاء­کنندگان قرارداد تصمیمات مذکور را پذیرفته باشند (سلیمانی پور و الهی، ۱۳۹۰: ص۴۰۷).

تعبیر ((رضایت)) و ((جعل)) بهره گیری کرده­اند نه ((مراجعه)) و این به آن معنا می باشد که اگر شما به کسی ((راضی)) شدید من هم آن را قبول دارم و شما نزد چنین کسی تحاکم کنید.

۱-۱-۱-۱-۱-            قلمرو صلاحیت قاضی تحکیم

پرسش این می باشد که صلاحیت قاضی تحکیم تا کجاست؟ آیا صرفاً در دعاوی حقوقی می باشد یا در دعاوی کیفری نیز می­توان آن را به­کار گرفت؟ از سوی دیگر آیا قلمرو آن صرفاً در حق الناس یا حقوق خصوصی می باشد و یا در حق الله یا حقوق عمومی نیز کاربرد دارد؟ (سلیمانی پور و محمد الهی، ۱۳۹۰: ص۴۰۷). از دیدگاه فقهی اطلاق دلیل مشروعیت قاضی تحکیم اقتضاء می­کند که وی بتواند هم در دعاوی حقوقی و هم در دعاوی کیفری قضاوت کند. در این باره می­توان به روایت ((ابی خدیجه)) از امام صادق (علیه السلام) اشاره کرد.

مرحوم فاضل هندی در مورد بحث می­فرماید: حکم قاضی تحکیم در همه احکام اعم از حقوق الناس و حقوق الله، ‌حتی در مجازات­ها به­علت عام بودن دلیل مشروعیت، نافذ و لازم می باشد)) (فاضل هندی، ۱۴۱۶ه ق: ص۳۲). به­عقیده برخی دیگر قلمرو قضاوت قاضی تحکیم محدود به حقوق خصوصی یا حق­الناس می باشد و دامنه قضاوت وی حقوق عمومی یا حق الله را در بر نمی­گیرد، زیرا قاضی تحکیم در فرض رضایت مشروعیت دارد و فلسفه تعیین آن در قانون ساده بودن و سرعت درامر رسیدگی می باشد. از این­رو نمی­توان آن را به حقوق عمومی یا حق الله توسعه داد زیرا در چنین مواردی شاکی یا مدعی خصوصی وجود ندارد و حکومت مستقیماً وارد اقدام شده و به مسأله رسیدگی می­نماید لذا تراضی طرفین دعوی بی معناست و قاضی تحکیم مفهومی ندارد و بدین لحاظ مرحوم شهید ثانی می­فرماید: ((قاضی تحکیم ویژه حق الناس می باشد زیرا مشروعیت آن بر تراضی طرفین دعوی توقف دارد. بنابراین در حقوق الله نمی­تواند قضاوت کند زیرا در این موارد شاکی خصوصی وجود ندارد.)) (نجفی، ۱۳۶۵: ص۲۵).البته زیرا مشروعیت قاضی تحکیم بر اساس تراضی طرفین دعوی می باشد لذا یکی از مسائل مورد بحث این می باشد که آیا علاوه بر تراضی قبل از حکم، نیازمند تراضی بعد از حکم نیز هستیم یا خیر؟ در میان فقهاء دو نظریه هست:

 اکثریت آنها عقیده دارند که بعد از تراضی و صدور حکم، نیازی به قبول و رضایت به حکم نیست و رأی قاضی برای طرفین نافذ و لازم می باشد. در این مورد مرحوم محقق حلی می­فرماید: اگر طرفین دعوی شخصی را به­عنوان قاضی پذیرفتند و نزد وی طرح دعوی کردند و قاضی حکم صادر کرد، حکم وی بر طرفین دعوی لازم می باشد و رضایت آنها شرط نیست)). در میان فقهای شیعه مرحوم علامه در تحریر الاحکام با نفوذ حکم قاضی تحکیم بعد از قضاوت مخالفت کرده و آن را نپذیرفته می باشد (علامه، ۱۳۷۴: ص۱۸). به­نظر می­رسد نظر معروف دو نظر میان فقهاء هست که فاضل هندی در توضیح عبارت مرحوم علامه به آنها اشاره

[۱] ((و ان خفتم شقاق بینهما فابعثوا حکما من اهله و حکما من اهلها )) ، سوره نساء ، آیه شریفه ۳۵٫

اعتبار شرط داوری در معاملات دولتی با تأکید بر رویه بین المللی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Posted in دسته‌بندی نشده