دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه سروده های شاعران ایرانی خارج از کشور با تکیه بر سروده های شاعران معاصر 

تکه ای از متن پایان نامه :

 

۱- ۶-۲ ترجمه

ترجمه از دیگرفعالیت های پرکار مهاجران می باشد که با قوت و ضعف درکیفیت ،جریان دارد. البته اگر انتظارداشته و داریم که “ترجمه” راهی باشد برای شناخته شدن ادبیاتمان در جهان ، ابزار درست یا تکیه گاه محکمی برای رسیدن به نتیجه دلخواه در اختیار نداشته و نداریم . این معضل بیشتر به نحوه ارتباط ما با زبان های غربی و با ارگان ها و بنیادهای فرهنگی غرب ( چه در بعد فردی و چه اجتماعی و سیاسی – دولتی) مربوط می گردد. متاسفانه باشد که بسامد این گونه نقد را در فهرست نقد نویسی برون مرزی پایین نگه داشته می باشد.

۲-  نقد هایی که نه از راه “تحلیل ” بلکه از راه “تبیین” به توصیف زبان و ساختار و تفکر موجود در اثر مورد بحث پرداخته و خوانشی از خوانش های آن را بازسازی کرده اند . بیشتر این گونه نقدها هم در حوزه “شناخت” فلسفی جای معتبری دارند و از بسامد بالایی برخوردارند .

۳- متن هایی که در واقع در گونه معرفی کتاب می گنجند اما واژه نقد را بر پیشانی دارند.آن چه به حضور این گونه متن ها اعتبار می بخشد پراکندگی جغرافیایی و عدم امکان دسترسی همگانی به آثار چاپ گردیده  می باشد.

درباره شاخه های نقد برون مرزی  ملیحه تیره گل می نویسد: “یکی از مهم ترین شاخه های نقد در برون مرزهای ایران که در طول زمان به رشد کیفی چشم گیری دست یافته “نقد فمینیستی” آثار ادبی می باشد. متن های این گونه نقد با همه تنوعی که درعرضه “راهکارها” از خود بروز می دهند در شناخت شناسی جامعه ایرانی و در بینش فلسفی منتقدان ادبی ما تاثیری انکارناپذیر داشته اند. حضور فعال مردان منتقد و پژوهنده ای که در مبارزه با ستم جنسی می نویسند[۱] و تعداد فزاینده آنان شاید گواهی باشد بر تحقق این تاثیر.[۲]

از میان آنان که درخارج از ایران به طور حرفه ای به فارسی نقد می نویسند می توان از ملیحه تیره گل ، محمود فلکی و از کارهای تیزهوشانه بهروز شیدا نام برد.[۳]

[۱] مانند مردان نویسنده ای که در زمینه آگاهی های فمینیستی و حقوق زنان قلم زده اند می توان از مهرداد درویش پور، رضا براهنی، حمید نفیسی، محمود گودرزی، کاظم امیری، مجید نفیسی، حمید دباشی، هومن سرشار، علیرضا شیرکانی، حسن زرهی، علیرضا رزمگیر، باقر مؤمنی، حمید پارسا، حامد شهیدیان، معین الدین محرابی، حبیب کیایی و سیروس میر نام برد. برای اطلاعات بیشتر به کتاب زیر نگاه کنید : شهرزاد مجاب و افسانه هژبری ” کتابنامه موضوعی دو دهه مطالعات زنان ایران در تبعید”، کمبریج ، ماساچوست: نشر بنیاد پژوهش های زنان ایران،۲۰۰۰(ن.ک. ملیحه تیره گل،” ادبیات فارسی در تبعید، درمهاجرت، درخانه”(گزارشی کوتاه به ادبیات مادر)، عصر پنج شنبه،۱۳۸۱و۱۳۸۲)

[۲] ن.ک. همان

[۳] شاهرخ تندرو صالح” جزیره های سرگردان” (گفت و گو با پیمان وهاب زاده پیرامون ادبیات مهاجرت ایران) ، شرق، ۳/۲۳/۱۰۸۳

مطالعه سروده های شاعران ایرانی خارج از کشور با تکیه بر سروده های شاعران معاصر

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Posted in دسته‌بندی نشده