دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه سروده های شاعران ایرانی خارج از کشور با تکیه بر سروده های شاعران معاصر 

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

می گردد. [۱]در شعر، ساختار ، تشکیل و تنظیم ارتباطی می باشد قوی و یکپارچه بین همه عناصر شعر که شاعر آن را با به کار بردن تدابیر فن شعر به وجود می آورد.

در بررسی همه جانبه و دقیق شعر برون مرزی ایران ،در نظر داشتن ساختار، لازم و ضروری می باشد چرا که بخشی از قوت و ضعف شاعر در نحوه به کار گیری ابزارهای ادبی برای بیان مؤثرتر موضوع در این سطح  نمایان می گردد. هرچند پرداختن به این موضوع، بحثی دقیق و درازدامن را می طلبد ، اما در این مجال، سعی می کنیم در حد امکان به نکات اساسی و مهم در  ساختار شناسی شعر برون مرزی ایران در دو سطح زبانی و ادبی بپردازیم.

 

 

 

۲-۱ سطح زبانی

محور همه تحولات شعر،‌زبان و اجزای آن می باشد. زبان پدیده بسیار پیچیده ای می باشد که در  سه حوزه موسیقی ، لغت و دستور زبان  درخور بررسی می باشد.

 

 

 

۲-۱-۱ موسیقی

از آنجا که شعر و موسیقی ارتباط ای تنگاتنگ دارند و به جرأت می توان گفت :” شعر چیزی نیست غیر از به موسیقی رسیدن کلام”[۲] ، آغاز باید تعریفی دقیق از موسیقی ارائه کرد ، سپس به بررسی انواع آن در شعر برون مرزی پرداخت.

شفیعی کدکنی در کتاب ارزشمند “موسیقی شعر” ، مفهوم موسیقی را از حوزه تعریف رایج و سنتی آن که محدود به قلمرو اصوات می گردد فراتر برده و هر نوع تناظر و تقابل و تضاد و نسبت فاضلی را قلمرو موسیقی دانسته می باشد. به گفته وی” در چنین چشم اندازی ، امور ذهنی ، تداعی ها و خاطره ها (مفاهیم انتزاعی و تجریدی ) نیز می توانند از موسیقی برخوردار باشند “[۳] بر همین اساس  می توان می دود راه/ می دود موج و مهواره و ماه/ می دود زندگی خواه و ناخواه/ من چرا گوشه ای می نشینم؟” (ژاله اصفهانی،مجموعه اشعار، ص ۲۳۷)

آن چیز که زیبایی این شعر را دو چندان می کند صدای حرکت قطار می باشد که از طنین واژگان آن به گوش می رسد.  در شعر “راه” نیز، جادوی وزن، تصویرهای بریده بریده از طبیعت اطراف را در حین حرکت ماشین القا می کند.

“راه، راه./ راه تاریک شبگاه./ روح اشباح و اوهام جانکاه./ راه ، راه./ نور آیینه صبح/ روشنی ،‌روشنا ، روشنایی./ پرتوی راز بی انتهایی./ آسمان و افق – آبی و سرخ./ تپه ها ، دره ها، دشتها – سبز./ مزرع گرم گندم – طلایی./ موج رنگین دریای گلها ./ گشت و پرواز مرغان صحرا/ راه ، راه./ وه، که زیباترین صحنه دریاست./ این کبود درخشان،‌دل ماست/ در تپش های دلگیر دلخواه./ راه ، راه ./ تیرها ،‌سیمهای خبربر/ می دوند از پی یکدگر/ راه و بیراه ./ کلبه ها، کومه ها ، خواب و بیدار./ گاهی از گوشه ای چشمک نور./ اندکی دور،/ جنگل کاج و سرو و سپیدار/ سایه بان های سرسبز دیدار/ دختری می دود همره باد ./ وان پسربچه پابرهنه/ می زند داد: / آی ریواس ،‌ریواس/ چیده ام تازه از دامن کوه./ آی ریواس ،‌ریواس، / ریشه زندگی می فروشم./ می کند التماس/ می دهد تکیه بر خرمن کاه./ … راه ، راه./ در درازای ره ،‌/ قصه کوتاه./ ….” (همان،‌صص ۳۹۷ – ۳۹۹)

وزن در شعر ژاله تحت تاثیر تجربه های روحی و عاطفی وی ،‌گاهی شاد و طرب انگیز و گاهی آرام و ملایم می باشد به این دو نمونه دقت کنید:

آنگاه که  وزن، شاد و طرب انگیز می باشد:

“بشکفته ز نو / در دشت و چمن/ نوروز جوان/ نوروز کهن/ برخیز و بخوان/ این نغمه من/ با یاد وطن/ با عشق وطن./ مطرب بنواز/ آهنگ دگر/ آینده ماست/ یک رنگ دگر”…             (همان، ص ۲۴۹)

  و آنگاه که  آرام و ملایم :

[۱] سیما داد. فرهنگ اصطلاحات ادبی.تهران : مروارید، چ ۱(۱۳۷۸) ذیل ساختار

[۲] محمد رضا شفیعی کدکنی،. موسیقی شعر. تهران: آگاه، چ ۴۱ (۱۳۷۰)،ص ۲۹۴

[۳] همان،ص ۲۹۶

مطالعه سروده های شاعران ایرانی خارج از کشور با تکیه بر سروده های شاعران معاصر

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Posted in دسته‌بندی نشده