دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه سروده های شاعران ایرانی خارج از کشور با تکیه بر سروده های شاعران معاصر 

تکه ای از متن پایان نامه :

در باره خاقانی به غیر از مثنوی تحفه العراقین که پیش از این ذکر گردید ، قصیده ماندگار “کاخ مداین” نیز از ثمرات سفر وی می باشد.

سفر ،گاه در ادبیات فارسی ،‌تاثیری جادویی گذاشته می باشد چنانکه در شعر مولوی  که هم از حیث بلندی افکار و شورانگیزی اشعار و هم از لحاظ مقدار شعری که برجای گذاشته می باشد از شاعران بزرگ ایران و بلکه جهان به شمار می رود. مولوی به روایتی ۱۴ ساله بود که به همراه پدرش شهر بلخ را به قصد حج و به جانب بغداد ترک کرد و در نیشابور ملاقات معروف او با عطار روی داد. وی پس از چندی – به همراه پدرش- به قونیه رفت و تا سال ۶۴۲ ه.ق.که شمس تبریزی به قونیه آمد بر مسند ارشاد و تدریس بود.[۱] ملاقات با شمس که تحولی عظیم در مولوی به وجود آورد ، پیامد سفر می باشد، سفر مولوی از بلخ به قونیه ؛ همچنین سفرهای شمس و رخت بربستن او از قونیه که پیامد ماندگاری زیرا غزلیات شمس را در ادبیات فارسی به جا گذاشت.

سعدی که “از یک سو به غزل به عنوان یک قالب ادبی، استقلال بخشید” و از سویی دیگر شعر عاشقانه را به مرحله کمال رساند  و بی شک  یکی از قله های ادبیات فارسی می باشد”[۲] و شاخص ترین چهره سبک عراقی به شمار می رود، برخلاف حافظ و نظامی که به ندرت، ترک دیار گفته اند بیشتر عمر خود را در سفر یا در سخن گفتن از سفر گذرانده می باشد. چنانکه فاطمه کشاورز- استادیار زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه واشنگتن – معتقد می باشد:”این مضمون در سرتاسر آثار استبداد قاجاری می نگریستند. اگر دقیق تر نگاه کنیم می بینیم که بیشتر آثار برجسته ای که بعدها معیار یا سنگ بنای مدرنیسم ادبی در ایران شدند یا در مهاجرت نوشته شده اند مثل داستان های کوتاه محمد علی جمالزاده- در ژنو- یا “بوف کور” صادق هدایت – در پاریس- که سنگ اول رمان مدرن فارسی را نهاد و یا با نوعی آگاهی از تجربه مهاجران و تبعیدیان و تاثیرپذیری از تجربه های غربیان پدیدار شدند که شاهد آن هم  تاثیر گیری نیما یوشیج ، پدر شعر نو ، از رمانتیسیسم فرانسوی و یا شعرهای پیشروِ هوشنگ ایرانی می باشد که پس از آشنایی با جنبش های دادائیسم[۳] و مکاتب ادبی غرب در اروپا و سپس در بازگشت به ایران نوشته شدند.[۴] شفیعی کدکنی نیز در موسیقی شعر، بر تاثیر غرب در نوآوری های هوشنگ ایرانی اذعان دارد.[۵]

[۱] همان، ذیل مولوی

[۲] ‌یحیی کاردگر “بازتاب شعر مسعود سعد در آثار سعدی”،کاوش نامه،‌سال ششم،۱۱، ۲۸/۹/۸۴

[۳] دادائیسم ، مکتبی می باشد پوچ گرا در ادبیات و هنر که مبیّن بینش فلسفی استهزاء آمیزی  می باشد که به موجب شرایط اجتماعی و پیامدهای وخیم جنگ جهانی اول ، پس از جنگ در اروپا پدید آمد.( سیما داد،. فرهنگ اصطلاحات ادبی، ذیل دادائیسم)

[۴] شاهرخ تندروصالح،.” گفتگو با پیمان وهاب زاده پیرامون ادبیات مهاجرت ایران”. شرق،۲۵/۱۰/۱۳۸۴، ۱۷

[۵] محمدرضا شفیعی کدکنی،. موسیقی شعر ،تهران:آگاه،۶(۱۳۷۹)، ص ۲۵۸

مطالعه سروده های شاعران ایرانی خارج از کشور با تکیه بر سروده های شاعران معاصر

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Posted in دسته‌بندی نشده