دانلود پایان نامه

به تعداد کتابها، وسعت موزه و حجم مجموعه آثار آن دارد. در موزه‌ها باید به گسترش کتابخانه نیز توجه داشت زیرا گسترش موزه ارتباط مستقیم با گسترش کتابخانه دارد. برای مقابله با آتش و حریق توصیه میشود که قفسه‌های کتاب فلزی باشد و درها و دیوارها و کف زمین را تا آنجا که ممکن است عایق نمود.
انبار مخزن
در تمامی موزه‌ها انبار و مخزن ضروری است. انبار اشیاء را می‌توان در زیرزمین یا در طبقات فوقانی موزه و یا در محوطه‌های خارج از ساختمان موزه قرار داد ولی باید انبار کاملاً خشک و عاری از رطوبت باشد.
کارگاه
در موزه‌ها وجود یک کارگاه مجهز به وسایل تجاری و مکانیکی و برقی برای تعمیرات لازم و ضروری است چون این کارگاه‌ها اغلب سروصدا زیاد تولید می‌کند تولید می‌شود که آنها در مکان مناسبی که محل فضای نمایش موزه نباشد قرار داد.
آزمایشگاه
موزه‌ها به آزمایشگاه جهت کار بازسازی و ترمیم و حفاظت آثار نیاز دارند.
چایخانه و تریا
امروزه هنگام تأسیس موزه‌ها همواره سعی می‌شود که فضای برای ایجاد یک کافه تریا در نزدیکی سالن سخنرانی در نظر گرفته شود. چایخانه می‌تواند عاملی در گرد هم آوردن جوان به دور یکدیگر باشد که به بحث و گفتگوی آنان با هم منتهی میشود.
بخش اداری، فنی و تأسیسات
فضایی که به واحدهای امور اداری در موزه اختصاص داده میشود بستگی به وسعت میزان فعالیت و تعداد کارکنان موزه دارد. این قسمت بایداز سایر قسمت‌های موزه مجزا باشد و همچنین دارای یک ورودی مخصوص به خود نیز باشد.
تجهیزات فنی تأسیسات موزه
تجهیزات موزه را به طور کلی گروه مهندسین متخصص انجام می‌دهند.
سیستم برق وسایل برقی باید به نحوی تعبیه شوند که در صورت گسترش موزه بتوان آنها را گسترش داد. شبها باید سیستم انتقال به اتاق سر نگهبان موزه متصل گردد. مأموران نگهبانی نیز باید تا حدی به طرز کار با تأسیسات و فیوزها و کنتورها آشنا باشند تا در مواقع اضطراری بتوانند با خطرات مقابله کنند. علاوه بر سیستم برق اصلی، تعبیه یک سیستم برق اضطراری نیز ضروری است.
سیستم تهویه
تهویه نامناسب زیانهای جبران‌ناپذیری به اشیاء موزه وارد می‌کند و محیط را نیز بازدیدکنندگان غیرقابل تحمل بسازد. در انتخاب سیستم تهویه علاوه بر نیاز موزه و شرایط اقلیمی باید عامل سوم یعنی صرفه‌جویی در انرژی را در نظر داشت.
در موزه رادیاتورهای مولد هوا باید در نقاطی نصب شوند که فضای سفید موزه را اشغال نکند و اشیاء نباید مستقیماً در معرض هوای سرد و یا گرم قرار گیرند. در ایران گرچه شرایط اقلیمی بسیار متفاوت است بررسی‌ها نشان داده که سیستم فن کوئل از سایر سیستم‌ها مناسب‌تر است.
تهویه طبیعی نیز در موزه‌ها قابل توجه داشت با تعبیه دریچه، پاسیو و وجود پنکه می‌توان ساختمان موزه را به آسانی تهویه نمود این شیوه به خصوص در مواردی که هوای خارجی موزه تمیز و عاری از گردوغبار است کارساز می‌باشد.
آسانسور و بالابر
موزه‌ها مجهز نیاز به ۲ مدل بالابر دارند برای بازدیدکنندگان و برای حمل بار تجهیزات اداری نوع اول که در ورودی موزه در دسترس می‌باشد باید از ظرفی کافی برخوردار بوده و بتواند صندلی چرخ‌دار معلولین را نیز در خود جای دهند. نوع دوم که برای حمل بار و خدمات اداری است. بطورکلی در عقب ساختمان قرار دارد. چنان چه موزه فاقد آسانسور باشد، برای معلولین باید حداقل یک سطح شیب‌دار در نظر گرفت.
فضاهای عمومی
الف) ورودی و کلید
ورودی تالارباید به گونه‌ای تعریف شود که مراجعین حتی در اولین برخورد به آسانی بتوانند آن را بیایند همچنین مناسب است به علت پرهیز از سردرگمی مراجعین و کنترل آنها از تعداد ورودی‌ها خودداری کرده، بهتر است درهای ورودی اصلی با یک پیش‌فضا به سالن انتظار گشوده شود. این پیش فضا نقش کاهنده هوا و سروصدا را دارد. در این فضا می‌توان برنامه‌های آینده را تبلیغ کرد و بهتر است در آن اطلاعات و کنترل ورودی و خروجی قرار گیرند. سرانه جهت کل فضاهای ورودی در سالن‌های بالای ۱۲۰۰ نفر ۲۴ متر مربع است و ارتفاع این بخش دست‌کم ۲/۴ متر می باشند. همچنین نزدیک ورودی محل فروختن و رزرو بلیط برای مراجعین در نظر گرفته می‌شود. چون بخش های مختلف سالن اداری دارای قیمت‌های متفاوت هستند و نیز معمولاً مراجعین بلیط خود را از قبل رزرو کرده و تعداد زیادی نیز در محل بلیط تهیه می‌کند و لازم است اندازه‌ها و ابعاد این فضا جوابگوی نیازهای مطرح شده باشد ارتفاع این بخش حداقل ۳ متر است.
ب) سالن انتظار
فضایی است جهت تجمع حاضرین پیش از شروع برنامه و استراحت آنها در بین چند برنامه و این فضا باید ظرفیت ۴/۳ تماشاچیان را داشته باشد سرانه کل آن ۲۶/۰ مترمربع است و ارتفاع آن حداقل ۴/۳ متر می‌باشد.
ج) راهروها
سرانه کل فضایی ارتباطی برای تالار ۲ مترمربع است و حداقل ارتفاع راهروها ۲/۴ مترمربع است. راهروها مجموعه سرانه‌ای حدود ۸/۰ مترمربع از کل فضا را در برمی‌گیرد. عرض راهروها حداقل ۵/۲ متر است وطراحی راهروهای ویژ جهت خروج حاضرین از تالار به فضای بیرون لازم است.
د) سرویس بهداشتی
سرویس‌ها باید در سیر حرکت حاضرین و در دسترس عموم باشند در این بخش اتاق‌ها جهت توالت خانم‌ها در نظر گرفته می‌شود که برای هر ۳۰ الی ۳۵ نفر یک تولت تعبیه می‌شود تعداد سرویس‌های بهداشتی باید به گونه‌ای باشد که صف‌های طویل انتظار تشکیل نشود همچنین سرویس‌ها باید برای معلولین به تفکیک ساخته شده و کاملاً تهو
یه مناسبی داشته باشند.
ذ) فضای اداری

این فایل ها تست های آزمون آزمایشی کارشناسی ارشد انتشارات سنجش و دانش می باشد که با پاسخ های کاملا” تشریحی ارائه می شود. شما می توانید از منوی جستجو (بالای سایت سمت چپ ) تست های دروس دیگر را پیدا کرده و رایگان دانلود کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *