دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :اعتبار شرط داوری در معاملات دولتی با تأکید بر رویه بین المللی

تکه ای از متن پایان نامه :

تنها در بسیاری از کشورها اکنون وجود ندارد بلکه در فرانسه نیز به موجب آراء قضایی از میان رفته می باشد.(انصاری معین، ۱۳۸۷: ص۲۴۱- ۲۴۲)

در حقوق ایران معیار بین المللی بودن داوری،‌ خارجی بودن حداقل یکی از طرفین اختلاف می باشد. بر اساس بند ت ماده ۱ آیین­نامه نحوه ارائه خدمات مرکز داوری اتاق ایران در مورد حل کردن اختلافات تجاری داخلی و بین المللی: ((داوری تجاری بین المللی آن می باشد که یکی از آنها در زمان انعقاد موافقت­نامه داوری، طبق قوانین ایران تبعه ایران نباشد)). در واقع معیار تعیین کننده، تابعیت طرفین می باشد.

در قانون داوری انگلستان نیز بین داوری داخلی و بین المللی و آثار آن تفاوت­های زیادی هست. برای نمونه، ‌در داوری­های داخلی نفوذ توافق بر استثنای صلاحیت مراجع قضایی[۱]منوط به رعایت شروط خاصی می باشد. از دیگر تفاوت­های داوری داخلی با داوری بین المللی این می باشد که در داوری داخلی، براساس ماده ۴۶۱ ق.آ.د.م، هرگاه نسبت به اصل معامله یا قرارداد راجع به داوری بین طرفین اختلافی باشد دادگاه آغاز به آن رسیدگی و اظهارنظر می­نماید و تنها در صورتی که معامله یا قرارداد مزبور را معتبر شناخت، داور یا داوران می­توانند به داوری بپردازند، در حالی­که داوران در داوری بین المللی، خود جهت تعیین صحت یا بطلان قرارداد داوری یا معامله متضمن شرط داوری صالح می­باشند. (کریمی و پرتو، ۱۳۹۱: ص۵۴)

 

 

 

۶- مرکز بین المللی حل کردن دعاوی سرمایه­گذاری (ایکسید)[۲] (واشنگتن) که وابسته به بانک جهانی می باشد و به دعاوی که یک طرف آن دولت می­باشد رسیدگی می­کند این مرکز در سال ۱۹۶۶ تأسیس گشته و کشورهای صنعتی و بسیاری از کشور­های دیگر عضو آن می­باشند و آیین دادرسی ویژه خود را دارد.

۷- انجمن داوری آمریکا[۳] که دارای مرکز بین المللی برای حل کردن اختلافات[۴] می باشد. قواعد داوری آن در سال ۲۰۰۷ میلادی تجدیدنظر شده می باشد. سازمان­های نامبرده شده در بالا، داوری نهادی یا سازمانی[۵] را اجراء می­نمایند. همان­طورکه گفته گردید داوری سازمانی به این معنی می باشد که داوری تحت نظارت و اجراء یک مؤسسه یا نهاد داوری انجام می­پذیرد و طرفین داوری با ارجاع اختلاف خود به سازمان مزبور نیازی به تنظیم مقررات داوری خود از حیث انتخاب داور و آیین دادرسی و غیر آن ندارند. (انصاری معین،۱۳۸۷: ص۲۴۶).

داخلی یا بین المللی بودن داوری حایز آثار چندی می باشد:

داوری داخلی اصولاً مشمول ق.آ.د.م و در داوری­های خاص[۶] مشمول قوانین ویژه می باشد ولی داوری بین المللی اصولاً تابع ق.د.ت.ب می باشد (مواد ۲ و ۳۶ ق.د.ت.ب)، همین امر در حقوق فرانسه نیز مشاهده می­گردد. بدین توضیح که داوری داخلی و بین المللی هر یک تابع مقررات جداگانه­ای می باشد. داوری داخلی مشمول مواد ۱۴۴۲ تا ۱۴۹۱ و داوری بین المللی مشمول مواد ۱۴۹۲ تا ۱۵۰۷ می باشد (ق.آ.د.م.ف) همچنین در مواردی که طرف دعوی خارجی می باشد (بنابراین داوری نیز بین المللی می باشد) چنانچه طرف ایرانی دولت و نهادهای دولتی باشند، تحت شرایطی تصویب مجلس شورای اسلامی نیز ضروری می باشد. بر اساس ماده ۴۵۷ ق.آ.د.م: ((ارجاع دعاوی راجع به اموال عمومی و دولتی به داوری پس از تصویب هیأت وزیران و اطلاع مجلس شورای اسلامی صورت می­گیرد. در

[۱] effectiveness of agreement to exclude court’s jurisdiction

[۲] International center for settlement of investment disputes (ICSID)

[۳] American Arbitration Association (AAA)

[۴] International Center for Dispute Resolution (ICDR)

[۵] institutional arbitration

[۶] مانند داوری موضوع شرایط عمومی پیمان، داوری موضوع ماده ۲۰ تنفیذی قانون برنامه پنج ساله سوم توسعه (‌داوری در امر واگذاری شرکت های دولتی) و داوری در بورس.

اعتبار شرط داوری در معاملات دولتی با تأکید بر رویه بین المللی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این فایل ها تست های آزمون آزمایشی کارشناسی ارشد انتشارات سنجش و دانش می باشد که با پاسخ های کاملا” تشریحی ارائه می شود. شما می توانید از منوی جستجو (بالای سایت سمت چپ ) تست های دروس دیگر را پیدا کرده و رایگان دانلود کنید