دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :اعتبار شرط داوری در معاملات دولتی با تأکید بر رویه بین المللی

تکه ای از متن پایان نامه :

مواردی­که طرف دعوی خارجی یا موضوع دعوی از موضوعاتی باشد که قانون آن را مهم تشخیص داده، تصویب مجلس شورای اسلامی نیز ضروری می باشد)).

۱-۱-۱-۱-۱-    مطابق ماده ۶ ق.د.ت.ب دادگاه صالح در خصوص اختلافاتی که در مورد داوری تجاری بین المللی مطرح می­گردد (اصولاً) دادگاه عمومی مرکز استانی می باشد که مقر داوری در آن حوزه قرار دارد ولی در داوری داخلی اصولاً دادگاه صالح دادگاهی می باشد که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوی را دارد (ماده ۴۲۶ ق.آ.د.م). در داوری داوری سازمانی

اما داوری سازمانی در جایی می باشد که طرفین توافق می­کنند داوری اختلاف آنها توسط یا تحت نظارت یک سازمان داوری برگزار گردد یا توسط آن سازمان کنترل، اداره یا مدیریت گردد. مانند داوری مرکز داوری اتاق بازرگانی صنایع و معادن، داوری موضوع ماده ۵۳ شرایط عمومی پیمان، داوری موضوع اساسنامه مرکز داوری کانون وکلای دادگستری مرکز (شیروی، ۱۳۹۱: ص۲۰). عمده مزیت­ها و ویژگی­های داوری سازمانی این می باشد که به­طور معمول سازمان­های داوری به­گونه­ای هستند که برگزاری یک داوری خوب را تأمین می­کنند. توسط این سازمان­ها یا تحت نظارت آنها دیوانی تشکیل می­گردد که بتواند به­خوبی داوری را برگزار کند (تشکیل دیوان مناسب داوری)، طرفین و داوران نمی­توانند با عدم همکاری خود، در روند آن خلل ایجاد یا آن را خنثی کنند. (نیک بخت، ۱۳۸۸: ص۵۸)،(مدنی، ۱۳۶۸: ص۶۶۹).

مرجع داوری در داوری سازمانی، نهادی می باشد که معمولاً به­صورت حرفه­ای به داوری می­پردازد، داوران آن (اصولاً) توسط مرجع داوری و نه طرفین منازعه برگزیده می­شوند و دارای قانون حاکم بر آیین داوری می باشد، ولی در داوری موردی، مرجع داوری با انتخاب طرفین اقدام به داوری می­کند، از همین­رو مشاهده می­گردد که در داوری مرکز داوری اتاق بازرگانی­، تعرفه داوری معلوم بوده، داوران از سوی مرکز داوری و نه طرفین اختلاف تعیین می­شوند، آیین داوری از پیش مشخص می باشد.

تفاوت بارز دیگر به نحوه ابلاغ رأی داور مربوط می­گردد در داوری سازمانی، نحوه و مرجع ابلاغ مطابق مقررات مربوط به سازمان می باشد (البته اگر توافق به­اقدام نیامده باشد) ولی در داوری موردی، موضوع مشمول ماده ۴۸۵ ق.آ.د.م می­باشد. مطابق این ماده: ((چنانچه طرفین در قرارداد داوری طریق خاصی برای ابلاغ رأی داوری پیش­بینی نکرده باشند، داور مکلف می باشد رأی خود را به دفتر دادگاه ارجاع کننده دعوی به داور یا دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوی را دارد تسلیم نماید. دفتر دادگاه اصل رأی را بایگانی نموده و رونوشت گواهی شده آن را به دستور دادگاه برای اصحاب دعوی ارسال می­دارد)).

در انگلستان و فرانسه نیز مؤسسات داوری متعددی وجود دارند که در اولی می­توان به Ciarb‌ و در دومی به La Chambre Arbitrale De Paris اشاره نمود. اتاق داوری پاریس به­عنوان یک نهاد داوری، دارای مقررات متنوعی در خصوص تشکیل داوری، نحوه رسیدگی و سایر موارد مرتبط در این خصوص می­باشد و ارجاع اختلاف به این مرکز خود به خود متضمن پذیرش مقررات مزبور می باشد. نکته قابل توجه اینکه در حقوق انگلستان، میانجی­گری سازمانی نیز پیش­بینی شده می باشد. برای نمونه مؤسسه Ciarb میانجی­گری سازمانی را نیز در مجموعه مقررات داخلی خود گنجانده می باشد. در این گونه میانجی­گری طرفین می­توانند علاوه بر توافق بر شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی از هر یک تصمیم­ها در امر واگذاری در صلاحیت هیأت داوری می باشد و این موضوع در قراردادهای تنظیمی واگذاری سهام قید می­گردد و به امضای طرفین قرارداد می­رسد)).

مقصود از داوری اجباری غیر قراردادی، مواردی می باشد که اختلافات طرفین بدون این­که قراردادی در میان باشد به داوری ارجاع می­گردد. برای نمونه می­توان به مواد ۳۶ و ۳۷ قانون بازار اوراق بهادار مصوب ۱۳۸۴ اشاره کرد. بر اساس ماده ۳۶: ((اختلافات بین کارگزاران، بازارگردانان، ‌کارگزاران / معامله­گران، مشاوران سرمایه­گذاری، ناشران، سرمایه­گذاران و سایر اشخاص ذی­ربط ناشی از فعالیت حرفه­ای آنها، در صورت عدم سازش در کانون­ها توسط هیأت داوری رسیدگی می­گردد)). به این نوع داوری داوری قانونی[۱] نیز گفته می­گردد. پس می­توان گفت داوری اجباری دارای دو معنی اعم و اخص می باشد. در معنای اعم شامل داوری قانونی و البته داوری­ای می­گردد که برمبنای توافق طرفین (قبل از بروز منازعه) اجباری می باشد و در معنای اخص، تنها، شامل داوری قانونی

[۱] Statutory arbitration

اعتبار شرط داوری در معاملات دولتی با تأکید بر رویه بین المللی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این فایل ها تست های آزمون آزمایشی کارشناسی ارشد انتشارات سنجش و دانش می باشد که با پاسخ های کاملا” تشریحی ارائه می شود. شما می توانید از منوی جستجو (بالای سایت سمت چپ ) تست های دروس دیگر را پیدا کرده و رایگان دانلود کنید