دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   بررسی تطبیقی اثر اکراه در اقرار در  فقه امامیه و نظام حقوقی ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

ج) اعلان طرفین؛ شامل اقرار، سوگند و قسامه.

د) اعلان شخص ثالث؛ شامل شهادت، نظر کارشناس، گواهی و تحقیقات محلی.

از جمع مواد موجود در قانون مدنی و قانون آیین دادرسی مدنی به‌طور کلی، دلایل ذیل به‌عنوان دلایل حقوقی به‌دست می‌آید:

 

۲ـ۲ـ۱ـ۱ـ اقرار

اقرار در میان ادله اثبات دعوی از جایگاه و منزلت ویژه‌ای برخوردار می باشد و اقرار نسبت به بینه نیز که در برخی روایات به‌عنوان تنها دلیل اثبات دعوی آمده می باشد، از اعتبار بیشتری برخوردار می‌باشد. برخی از فقها به صراحت فرموده‌اند که اقرار از بینه اقواست و حتی برای اثبات اقرار به دلیل اولویت تمسک جسته و استدلال کرده‌اند که در صورتی که بینه را بتوان دلیل اثبات ادعا به‌حساب آورد، به‌طریق اولی، اقرار مثبت حق خواهد بود. اقرار ذاتاً مؤثر و قاطع دعواست، اما قبول و رد بینه، منوط به اجتهاد دادرس می باشد و تا هنگامی که دادرس حکم ننماید مقبول بودن بینه معلوم نخواهد بود ولی اقرار مدعی علیه به هیچ وجه متوقف بر اجتهاد دادرس نمی‌باشد. حاصل از بیانات فوق آن می باشد که اقرار مدعی علیه بر له مدعی، خواه پیش از حکم دادرس و یا پس از حکم، برای مدعی حجت می‌باشد ولی حجیت بینه فقط موقوف به حکم دادرس می باشد. پس از درخواست مدعی برای صدور حکم، دادرس باید به محکومیت مقر حکم نموده، او را الزام به تأدیه نماید (سنگلجی، آیین دادرسی در اسلام، ص ۱۰۲).

 

۲ـ۲ـ۱ـ۲ـ اسناد کتبی

دومین دلیلی که قانون مدنی در ماده ۱۲۵۸ ردیف نموده عنوان اسناد کتبی را دارد. در زمان حاضر رایج‌ترین وسیله ارتباطات حقوقی در تمام جوامع سند می‌باشد. غالب پرونده‌های متشکل در مراجع قضایی۲ـ نوشته‌هایی که مردم بدون دخالت مأموران رسمی و در غیر امور بازرگانی در جهت تنظیم روابط مالی و غیرمالی خود تهیه می‌کنند، مثل اسناد عادی‌طلب و یا رسید پرداخت دین.

۳ـ دفاتر بازرگانی و اسناد تجارتی از قبیل سفته و برات و چک که به‌وسیله بازرگانان و در بعضی موارد به‌وسیله غیربازرگانان وفق قانون تجارت تنظیم می‌گردد.

۴ـ اسناد شخصی مثل نامه‌ها، یادداشت‌ها، دفاتر خصوصی و نظایر آن.

 بررسی تطبیقی اثر اکراه در اقرار در فقه امامیه و نظام حقوقی ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حقوق: مطالعه تطبیقی اثر اکراه در اقرار در فقه امامیه و نظام حقوقی ایران

این فایل ها تست های آزمون آزمایشی کارشناسی ارشد انتشارات سنجش و دانش می باشد که با پاسخ های کاملا” تشریحی ارائه می شود. شما می توانید از منوی جستجو (بالای سایت سمت چپ ) تست های دروس دیگر را پیدا کرده و رایگان دانلود کنید