دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : ارزیابی کتابخانه های دانشکده های دانشگاه آزاد اسلامی

تکه ای از متن پایان نامه :

۲-۱ :  تعریف کتابخانه .

  • واژه کتابخانه ترکیبی اضافه می باشد از دو کلمه ی عربی و فارسی کتاب + خانه ؛ کتاب واژه ای می باشد عربی و به معنای نوشتن چیزی مکتوب و خانه از ریشه پهلوی خان ، به معنای فضا و مکان و اتاق می باشد . یونانیها به آن Bibliotheca و رومی ها Libri می گفتند که از واژه ی Liber به معنای کتاب مشتق شده می باشد . در انگلیسی قرون وسطی به آن Librarie و در فرانسه قدیم به آن Librairie می گفتند . این واژه با تغییراتی که پیدا نمود در انگلیسی به library تبدیل گردید و در بیشتر زبانهای لاتینی و اروپایی از واژه هایی مثل Bibliotheque ،  و اشاعه پیشینه های مکتوب ، دیداری ، شنیداری ، و الکترونیکی ، از خدمات کارکنان آموزش دیده ، در خدمت تعلیم و توسعه سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی و علمی می باشد . ( مزینانی ، ۱۳۸۲)
  • براساس اصطلاح نامه سند پردازی یونسکو ، (( کتابخانه مجموعه ای از کتاب ها ، نشریات ادواری یا مواد گرافیکی یا دیداری یا شنیداری می باشد و خدمات که کارکنان کتابخانه عرضه می کنند برای ایجاد تسهیلات در بهره گیری از این مواد و به مقصود پاسخ گویی به نیازهای اطلاعاتی ، پژوهشی و آموزشی بهره گیری کنندگان می باشد . )) ( صبا ، ۱۳۸۱ )

۲-۲  : تاریخچه های تحول کتابخانه های جهان .

اختراع خط را می توان مرز بین تاریخ و ماقبل تاریخ دانست . قبل از اختراع خط بشر قادر نبود دانسته های خود را به شکلی همیشگی ، و پایدار ثبت و ضبط کند . اختراع خط یکی از پدیده هایی می باشد که باعث گردید بشر بتواند دانش و تجربه های خود را به صورت مکتوب ثبت کرده و به نسل های بعد منتقل کند . در این مسیر با زیاد شدن منابع نگاشته شده ، بشر به فکر جا و مکانی برای نگهداری و حفاظت افتاد . و به این ترتیب پایه های اولیه کتابخانه ها ریخته گردید . سیر تحول کتابخانه ها را می توان در چند دوره مورد مطالعه قرار داد :

کتابخانه های قرون باستان ، (قبل از میلاد مسیح تا ۵۰۰ میلادی) – کتابخانه های قرون وسطی ( حدود ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ میلادی ) – کتابخانه های قرون جدید ، ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ میلادی . – کتابخانه های دوران معاصر ( ۱۸۰۰ میلادی تا کنون ) .

ارزیابی کتابخانه های دانشکده های دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج براساس استانداردهای کتابخانه های دانشگاهی ایران.

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این فایل ها تست های آزمون آزمایشی کارشناسی ارشد انتشارات سنجش و دانش می باشد که با پاسخ های کاملا” تشریحی ارائه می شود. شما می توانید از منوی جستجو (بالای سایت سمت چپ ) تست های دروس دیگر را پیدا کرده و رایگان دانلود کنید