دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :الگوی مناسب ارزیابی عملکرد کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

میزان ضایعات و… بهره گیری می­گردد. در همین راستا برای همسان کردن شاخص­های مختلف و ناهمگون از ۲- روش درجه بندی ترسیمی

روش رتبه­بندی ترسیمی که می­توان سابقه آن را تا ۱۹۲۲ دنبال نمود، یکی از قدیمی­ترین و متداولترین روش ارزیابی عملکرد می باشد. بهره گیری از این مقیاس­ها مستلزم آن می باشد که افرادی که امر درجه­بندی را به عهده دارند کارکنان را براساس خصیصه­های معینی مانند کمیت کار، کیفیت کار و استقلال قضاوت کنند. معیارها معمولا متشکل از ده تا پانزده عامل می باشد، و کارکنان را از یک(که معرف بدترین یا ضعیف­ می باشد) تا پنج (که معرف عالی­ترین یا عالی می باشد) برای هر عامل درجه­بندی می­کنند.(جزنی،۱۳۷۸، ۳۰۸).

بعضی از معضلات روش رتبه­بندی ترسیمی را می­توان این گونه برشمرد:

  1. یک مشکل مشترک در این روش عدم توانایی آن در نشان دادن ماهیت و نیازهای خاص مشاغل ارزیابی شوندگان می باشد. متاسفانه در یک سازمان معمول می باشد که برای تقریبا همه کارمندان، عینا یک مقیاس رتبه­ای ترسیمی به کار برده گردد. در چنین وضعیتی ممکن می باشد در ارزیابی کارمند عواملی مطرح گردد که کاملا با کارش بی ارتباط باشد. عملکرد افرادی را که مشاغل مختلف و متنوع دارند نمی­توان بر مبنای صفاتی معدود یا چند بعد کلی، ارزیابی نمود. راه­حل اینست که مقیاس رتبه­ای به نحوی طرحریزی گردد که ماهیت و نیازهای شغلی را که فرد در حال انجام آن می باشد، منعکس کند.
  2. یکی دیگر از نقطه ضعف­های رتبه­بندی ترسیمی این می باشد که مقیاس­ها مستقیما به رفتار ارزیابی شونده وابسته نیستند. این مقیاس­ها، فرد را براساس قضاوت­های مافوقش، درمورد نتایج مختلف کار وی، از قبیل کمیت و کیفیت رتبه­بندی می­کند.
  3. برای ارزیابی شوندگان، تشخیص این امر که چگونه بایستی رفتار شغلی­شان را تغییر دهند تا رتبه­های بهتری به دست آورند بسیار مشکل می باشد.
  4. در این روش طرحریزی برنامه آموزش و بهسازی کارمندانی که رتبه پایین کسب نموده­اند مشکل می­باشد. اگر رتبه­ها مشخص نکند کدام رفتار ناقص می باشد، طرحریزی فعالیت­های آموزشی برای رفع این عیب­ها غیر ممکن خواهد بود.
  5. روش رتبه­بندی ترسیمی با مشکل مقاومت از طرف مدیران روبرو می باشد، این موضوع که این روش به استباط و قضاوت زیادی نیاز دارد موجب ناراحتی رتبه­دهندگان می­گردد. مقیاس ترسیمی، رتبه دهنده را مجبور می­سازد که درمورد خصوصیات و ویژگی­های شخصیتی کارکنان، حتی زمانی که اطلاعاتی کافی ندارد، به استنباط­هایی بپردازد.

الگوی مناسب ارزیابی عملکرد کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این فایل ها تست های آزمون آزمایشی کارشناسی ارشد انتشارات سنجش و دانش می باشد که با پاسخ های کاملا” تشریحی ارائه می شود. شما می توانید از منوی جستجو (بالای سایت سمت چپ ) تست های دروس دیگر را پیدا کرده و رایگان دانلود کنید