دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : ارزیابی کتابخانه های دانشکده های دانشگاه آزاد اسلامی

تکه ای از متن پایان نامه :

۲-۴-۸ : ساختمان و تجهیزات کتابخانه های دانشگاهی .

در دهه های اخیر ، پیشرفت و توسعه آموزش و پرورش دانشگاهی بر گسترش ساختمان دانشگاه و نیز توسعه ساختمان کتابخانه های دانشگاهی تاثیر عمیقی نهاده می باشد . پس ساختمان کتابخانه های امروزی بزرگ تر و مفیدتر می باشد و قابلیت جا به جایی و تغییرپذیری و گسترش بیشتری دارد . کتابخانه دانشگاهی مانند یک بخش آکادمیک اقدام می کند . یعنی فعالیت آموزشی و تحقیقاتی و خدمات عمومی را یکجا انجام می دهد ، کتابدار عضو هیات علمی می باشد و سمت ریاست بخش را به عهده دارد .

از وظایف دیگر این نوع کتابخانه فراهم ساختن محل های مطالعه و پژوهش می باشد . امروزه بعضی از کتابخانه های دانشگاهی به جای سالن های مطالعه بزرگ ، در صورت امکان در محل های مختلف دانشگاه محل مطالعه محل انجام فعالیت های دیگر مدرسه عالی مستقر می گردد . از نظر نهادی هر یک از مدارس عالی تک رشته ای هستند و تنها به یک رشته خاص تحصیلی مثل رشته فنی ، تربیت معلم ، زبان و غیره می پردازند . کتابخانه های مدارس عالی بایستی متناسب و متناسب با توسعه رشته های آموزشی آن ها گسترش یابند . در سالهای اخیر اکثر نشریات و رواج صنایع تکنولوژی آموزشی آنها گسترش یابند . البته اکثر دانشگاه ها به پایان دوره تغییرات و تحولات و تامین نیازمندی نرسیده اند و به فضای بیشتر و امکانات جدیدتر محتاج اند . پس نقشه و طرح ساختمان کتابخانه های دانشگاهی جزو مسائل اصلی مورد بحث و مطالعه موسسات آموزشی عالی می باشد . در طرح و بنای کتابخانه های دانشگاهی همیشه نکات مربوط به آینده را بایستی در نظر گرفت . مانند افزایش تعداد دانشجویان ، شهرت و اعتبار علمی دانشگاه . همچنین روشهای آموزشی دانشگاهی و برنامه جدید درسی و آموزشی از دانشجویان مطالعات و تحقیقات بیشتری را طلب می کند.

فضای لازم برای هر دانشجو در کتابخانه معیارهای متفاوت دارد ، اما به طور متوسط برای هر دانشجو این فضا تا ۲ متر مربع در نظر گرفته می گردد . در کتابخانه های دانشگاهی بر بهره گیری از وسایل جدید آموزشی تاکید فراوان شده می باشد . زیرا این تجهیزات و به کارگیری آنها دانشجویان را به یادگیری بیشتر تشویق می کند . واضح می باشد که وسایل آموزشی جدید به فضای بیشتری نیاز دارد . مثلا کتابخانه های دانشگاهی بایستی محل هایی خاص برای شنیدن صفحه و نوار ، تماشای فیلم رنگی و بهره گیری از ماشین فتوکپی ، پروژکتور اسلاید و فیلم استریپ فراهم گردد ، و نیز فضای مناسب برای ماشین های آموزشی مثلا لابراتوار زبان یا آموزش ماشین تحریر و کامپیوترهای آموزشی ، آثار گرافیک که شامل تصاویر یا فرم های دیگر هنری می باشد ، میکرو فیلم و

ارزیابی کتابخانه های دانشکده های دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج براساس استانداردهای کتابخانه های دانشگاهی ایران.

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این فایل ها تست های آزمون آزمایشی کارشناسی ارشد انتشارات سنجش و دانش می باشد که با پاسخ های کاملا” تشریحی ارائه می شود. شما می توانید از منوی جستجو (بالای سایت سمت چپ ) تست های دروس دیگر را پیدا کرده و رایگان دانلود کنید