دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : ارزیابی کتابخانه های دانشکده های دانشگاه آزاد اسلامی

تکه ای از متن پایان نامه :

  • : کتابخانه های قرون باستان ( قبل از میلاد مسیح تا ۵۰۰ میلادی ) :  در بین النهرین و هلال حاصلخیز [۱] مکان مناسبی بود برای تمدن های باستان که با شکل گیری آنها اولین کتابخانه های جهان نیز به وجود آمدند . ( مزینانی ، ۱۳۸۲) از مهمترین کتابخانه های این دوران می توان به کتابخانه های سومریان ، بابلیان ، آشوریان ، فنیقی ها ، مصریان ، یونان ، رم ، هند باستان ، چین باستان ، شامات و دیگر تمدن ها کهن خاورمیانه اشاره نمود .
  • :کتابخانه های سومریان : بر طبق کاوشهای باستان شناسان ، که در خرابه های شهرهای باستانی سومریان [۲]انجام گرفته سومریان ۲۷۰۰ پیش از میلاد کتابخانه های شخصی مذهبی و دولتی داشتند . در کتابخانه ی بزرگی ، در گیزه [۳]یا غزه ، وجود داشت و تاسیس کتابخانه ای در طبز  [۴]یا “طب ” به سال ۱۲۵۰ پیش از میلاد را به رامسس دوم نسبت می دهند . ( مزینانی ، ۱۳۸۲ ) به یقین کتابخانه دیگری ، در معبد معروف الهه ” ازیدا ” در جزیره ” فایلی ” وجود داشته می باشد . ( مزینانی ، ۱۳۸۲)
  • : کتابخانه های یونان : دوره ظهور کتاب و کتابخانه در یونان به ۲۰۰۰ قبل از میلاد می رسد .بزرگترین کتابخانه در تمدن یونان ، کتابخانه اسکندریه در مصر بود . ( مزینانی ، ۱۳۸۲) در اسکندریه ، دو کتابخانه ساخته گردید . اولی در منطقه ای به نام ” موزه  [۵] ” و دومی کتابخانه ای در ناحیه ای به نام “سراپیوم  [۶]” و کتابخانه مهم دیگری در عصر یونانیان در ناحیه پرگامون ایجاد گردید .

: کتابخانه های روم : به مدت ۵۰۰ سال در روم ، کتابخانه ای وجود نداشت ، و متون مضبوط چندان فراوان نبود . اما از شروع قرن دوم ، پیش از میلاد ، و از میانه ی این قرن که زبان لاتینی رواج پیدا نمود و ثبت و ضبط تاریخ رم ضروری گردید ، سرداران رومی ، به کتاب و کتابخانه علاقه مند شدند و در هر جنگی ، کتابخانه ها را غارت می کردند و به روم می آورند ، تا پس از ترجمه به زبان لاتینی ، در کتابخانه های خود نگهداری کنند ، غنایم این کتابخانه ها بخشی از کتابخانه های شخصی سرداران رومی را تشکیل می داد . و بدین ترتیب ، داشتن کتابخانه های شخصی بزرگ در میان اشراف و سرداران ، به صورت یک سنت اشرافی درآمد . ( مزینانی ، ۱۳۸۲) بنابر کتاب زندگی ” مردان نامی

[۱] Fertile crescent

[۲] sumerians

[۳] Gizeh

[۴] Thebes

[۵] Musione

[۶] Serapeum

ارزیابی کتابخانه های دانشکده های دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج براساس استانداردهای کتابخانه های دانشگاهی ایران.

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این فایل ها تست های آزمون آزمایشی کارشناسی ارشد انتشارات سنجش و دانش می باشد که با پاسخ های کاملا” تشریحی ارائه می شود. شما می توانید از منوی جستجو (بالای سایت سمت چپ ) تست های دروس دیگر را پیدا کرده و رایگان دانلود کنید