دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : ارزیابی کتابخانه های دانشکده های دانشگاه آزاد اسلامی

تکه ای از متن پایان نامه :

یادگیری این استانداردها توسط تولیدکنندگان و محققان مستلزم آن بود که به شکل مکتوب درآیند و در کتابخانه ها و مراکز استاندارد نگهداری و سازماندهی شوند . به همین سبب ، تدوین استانداردهای بین المللی در زمینه ها و سطوح مختلف توسط سازمان بین المللی استاندارد ( ایزو ) انجام گرفت و به صورت جزوه هایی منتشر گردید و به کلیه کشورهای عضو ارسال گردید . ( صمیعی ، ۱۳۸۱ )

۲-۸-۱ : سازمان بین المللی استاندارد ( ایزو).

سازمان بین‌المللی استاندارد که به اختصار ایزو خوانده می‌گردد، بزرگترین سازمان بین‌المللی می باشد که امر تدوین و انتشار استانداردهای بین‌المللی را به عهده دارد.  سازمان ایزو شبکه گسترده‌ای را تشکیل می‌دهد که اعضای آن نهادهای ملی مسئول حوزه استاندارد در ۱۶۲ کشور مختلف جهان هستند.

  • کمیته فنی مشترک شماره ایزو و آی.ای.سی ؛
  • کمیته فنی فناوری اطلاعات ، Iso / TC37 ؛
  • کمیته فنی اصطلاح شناسی ( اصول و همآرایی ) ISO / TC 154 ؛
  • کمیته فنی اسناد و مواد اطلاعاتی در حوزه های اداری ، بازرگانی و صنعت ، ریز نگاشته ها و حافظه های نوری برای ضبط ، ذخیره و بهره گیری از اسناد و تصاویر ، ISO / TC 171 ؛ ( شیری ، ۱۳۸۶ )

۲-۸-۳ : استاندارد و استاندارد سازی در کتابداری و اطلاع رسانی .

استاندارد از لحاظ اصطلاحی به سطحی از کیفیت خاص اشیا ، فعالیت ها ، یا مقیاس پایه گفته می گردد . که بایستی رعایت گردد یا مبنای داوری قرار گیرد . فرآیند استاندارد سازی هم به معنای تولید استاندارد و هم به مفهوم تطبیق با استاندارد می باشد . استاندارد ، در واقع ، مجموعه ای از قوانین و مقررات می باشد که توسط بعضی نهادهای ذی صلاح جهت بهره گیری سازمان ها و موسسات در مقیاس ملی و بین المللی وضع و تصویب می گردد و ممکن می باشد توسط دولت ها یا نهادهای علمی ، مانند بعضی انجمن های حرفه ای ، اجرا گردد . بعضی از استاندارد ها به صورت دستورالعمل ارائه می گردد و سازمان ها مجازند خود در مورد شیوه به کارگیری آنها تصمیم بگیرند . یا فقط بخشی از آنها را بهره گیری کنند. نوع دیگر استاندارد حاصل توافق می باشد نه ناشی از قانون گذاری ، و غالباً روش ساده انجام کار را با درجه ای از کارآیی و حداقل هزینه ارائه می کند . نمونه این نوع استاندارد در کتابداری مربوط به چگونگی تدوین فهرست سرعنوان موضوعی می باشد بعضی عوامل موثر در استاندارد سازی

ارزیابی کتابخانه های دانشکده های دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج براساس استانداردهای کتابخانه های دانشگاهی ایران.

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این فایل ها تست های آزمون آزمایشی کارشناسی ارشد انتشارات سنجش و دانش می باشد که با پاسخ های کاملا” تشریحی ارائه می شود. شما می توانید از منوی جستجو (بالای سایت سمت چپ ) تست های دروس دیگر را پیدا کرده و رایگان دانلود کنید