دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :اعتبار شرط داوری در معاملات دولتی با تأکید بر رویه بین المللی

تکه ای از متن پایان نامه :

الف: فقط نسبت به اشخاصی که آن را تنظیم نموده­اند مؤثر می باشد و نسبت به اشخاص ثالث اثری ندارد. افزون بر آن، توافق به داوری حتی نسبت به وراث هریک از طرفین نیز بی­اثر می باشد­.

ب: طرفین قرارداد داوری مکلف هستند که حل کردن اختلاف خود را از طریق داوری انجام دهند.

ج: موافقت­نامه­ی داوری به داور برای رسیدگی اعطای صلاحیت می­کند.

د: داوری از دادگاه های دولتی سلب صلاحیت می­نماید.

۱-۱-۱-۱-۱-            فقط نسبت به اشخاصی که آن را تنظیم نموده اند مؤثر می باشد

توافق به داوری چه به صورت قرارداد مستقل و یا به شکل شرط ضمن عقد باشد، فقط نسبت به اشخاصی که آن را تنظیم نموده اند مؤثر می باشد و نسبت به اشخاص ثالث اثری ندارد. در حقیقت به موجب ماده ۴۷۵ ق.آ.د.م. ((شخص ثالثی که برابر قانون، به دادرسی جلب شده یا قبل یا بعد از ارجاع اختلاف به داوری وارد دعوا شده باشد، می­تواند با طرفین دعوای اصلی در ارجاع امر به داوری و تعیین داور یا داوران تعیین شده تراضی کند و اگر موافقت حاصل نگردید، به دعوای او برابر مقررات به طور مستقل رسیدگی خواهد گردید)). افزون بر آن، توافق به داوری حتی نسبت به وراث هریک از طرفین نیز بی­اثر می باشد. بنابراین چنانچه پس از توافق، یکی از طرفین فوت نماید داوری از بین می­رود و وراث مأخوذ به توافق نمی­باشند (حجر هر یک از طرفین نیز داوری را از بین می برد؛ بند ۲ ماده ۴۸۱ ق.آ.د.م).(شمس، ۱۳۸۹: ص۵۱۳)

 

 

اجبار دادگاه به اعلام عدم صلاحیت خود، اجبار دادگاه به ارجاع پرونده مطروحه به داوران، صدور دستور دادگاه مبنی بر اجبار طرفین به رجوع به داور، آزاد گذاشتن دادگاه در خصوص تصمیم­گیری پیرامون اینکه دادرسی بایستی ادامه یابد یا خیر؟ به طورکلی نمی توان یک قاعده عام ارائه نمود که حاکم بر قوانین کشورهای مختلف باشد، اما می­توان گفت که توافق­نامه داوری عموماً منجر به اعلام عدم صلاحیت دادگاه­های دولتی می­گردد. در عین حال در بسیاری از حوزه ها، دادگاه های دولتی ممکن می باشد عدم صلاحیت خود را پیشاپیش اعلام ننمایند بلکه صرفاً در صورت ایراد یکی از طرفین نسبت به این کار اقدام نمایند.

این نکته در بعضی از اسناد بین المللی داوری مانند پروتکل ژنو، کنوانسیون واشنگتن و کنوانسیون نیویورک منعکس شده می باشد. در ماده ۲ کنوانسیون نیویورک، پیش­بینی شده می باشد که «هرگاه دعوایی در محاکم هریک از کشورهای متعاهد مطرح باشد که طرفین درمورد موضوع اصلی آن دعوی، موافقت­نامه داوری به مفهوم مقرر در این ماده داشته باشند، دادگاه بنا به تقاضای احد از طرفین، دعوی را به داوری احاله خواهد نمود مگر در مواردی که بنا به تشخیص محکمه، موافقت­نامه داوری باطل یا فاقد اثر ویا فاقد شرایط لازم برای اجراء باشد».

در قانون آیین دادرسی ما، قانون­گذار متعرض این مسأله نشده می باشد، اما به­نظر بعضی از حقوق­دانان موافقت­نامه داوری موجب می گردد که دادگاه دولتی صلاحیت رسیدگی به اختلاف موضوع داوری را از دست بدهد. (شمس، ۱۳۸۹: ص۵۱۴) بعضی دیگر هم بر این باورند که از مواد ۴۵۹ و ۴۶۰ این امر مستفاد می­گردد. ضمن آنکه بند یک ماده ۴۸۱ هم با توافق کتبی طرفین داوری را خاتمه یافته تلقی می­کند که معنای مخالف آن دلالت بر اعتبار داوری در صورت عدم تحقق این شرط دارد.

قانون داوری تجاری بین المللی ایران در ماده ۸ خود مقرر می­دارد: ((دادگاهی که دعوای موضوع موافقت نامه­ی داوری نزد آن اقامه شده می باشد بایستی در صورت درخواست یکی از طرفین تا پایان اوّلین جلسه دادگاه، دعوای طرفین را به داوری احاله نماید، مگر اینکه احراز کندکه موافقت نامه­ی داوری باطل، ملغی الاثر یا غیرقابل اجراء می­باشد. طرح دعوا در دادگاه مانع شروع و یا ادامه جریان رسیدگی داوری و صدور رأی نخواهد بود)).

با این همه به موجب این ماده، نفس وقوع دادگاه بر وجود موافقت­نامه داوری معتبر، موجب عدم صلاحیت نیست، بلکه بایستی ایراد عدم صلاحیت به­وسیله یکی از طرفین، مطرح گردد. زمان طرح ایراد به موجب قانون داوری تا پایان اوّلین جلسه دادگاه می باشد. پس به نظر می­رسد که با در نظر داشتن صراحت قانون، دادگاه با در نظر داشتن قانون آیین دادرسی مدنی و قانون داوری تجاری بین المللی، حکم واحدی

اعتبار شرط داوری در معاملات دولتی با تأکید بر رویه بین المللی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این فایل ها تست های آزمون آزمایشی کارشناسی ارشد انتشارات سنجش و دانش می باشد که با پاسخ های کاملا” تشریحی ارائه می شود. شما می توانید از منوی جستجو (بالای سایت سمت چپ ) تست های دروس دیگر را پیدا کرده و رایگان دانلود کنید