دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :اعتبار شرط داوری در معاملات دولتی با تأکید بر رویه بین المللی

تکه ای از متن پایان نامه :

و داوری از خانواده زن برانگیزید که اگر قصد اصلاح داشته باشند خداوند میان آن دو سازگاری ایجاد می­کند که همانا خداوند دانا و آگاه می باشد)) شیخ طوسی نیز این آیه را از مبانی مشروعیت حکمیت می­داند. از نظر وی این آیه در مقام بیان حکمیت می باشد وگرنه به انتخاب وکیل (در حل کردن اختلاف) اشاره می­کرد  بدین معنا که انتخاب حکمین بر سبیل تحکیم می باشد نه توکیل (شیخ طوسی، ۱۴۱۷ ه ق: ص۴۱۷).

داوری، ‌توافق طرفین باشد آنگاه توجیه داوری­های اجباری دشوار می­گردد، ولی اگر اراده قانون­گذار را مبنا قرار دهیم آنگاه توجیه داوری­های اجباری و نیز داوری ناپذیر بودن برخی دعاوی میسر خواهد بود.

۱-۱-۱-               مقایسه داوری با مفاهیم مشابه

داوری از برخی جهات مشابه قضاوت، از جهات دیگر مانند میانجی­گری و سایر طرق حل کردن اختلاف می­باشد. بنابراین نیاز می باشد مقایسه­ای بین مفهوم داوری و مفاهیم مشابه به­اقدام آید تا تعیین حدود و ثغور آن امکان­پذیر گردد.

۱-۱-۱-۱-       مقایسه داوری با رسیدگی قضایی

داوری از بعضی جهات شبیه قضاوت (رسیدگی قضایی) می­باشد. بدین معنی که در هر دو، شخصی اقدام به صدور رأی و اظهار نظر قضایی[۱] می­کند. بدین معنی که رأی وی جهت حل کردن یک اختلاف صادر می­گردد و مثل رأی قاضی پس از صدور غیر قابل تغییر می باشد و به ­صورت خاص و جزئی صادر می­گردد. بدین معنی که صرفاً ناظر به­همان دعوایی می باشد که در آن تعیین داور شده می باشد. از لحاظ لازم الاتباع بودن رأی صادر شده نیز بین این دو شباهت تام هست، بدین معنا که رأی داور نیز مانند رأی قاضی لازم الاجراء می باشد. شیخ طوسی در مبسوط معتقد می باشد که داور نیز باید همانند قاضی دارای کمال، عدالت و اجتهاد باشد. زیرا با توافق طرفین به قضاوت داور، وی نیز شبیه قاضی می­گردد و بنابراین باید صفات وی را داشته باشد (شیخ طوسی، ۱۳۵۱ ش: ص ۱۶۵). امتیازات داوری نسبت به دادرسی در دادگاه ها باعث شده که داوری به شدت در تجارت بین الملل مقبولیت یابد. برخلاف آرای قضایی، اجرای آرای داوری در سایر کشورها از پذیرش زیادی برخوردار می باشد. (شیروی ، ۱۳۹۱: ص ۵۰)

با این حال نمی­توان به تفاوت­های داوری و قضاوت بی­اعتنا بود. داوری تأسیسی می باشد که ارتباط تام به توافق طرفین و ذوق آنها دارد. (م ۱۴۴۲ ق.آ.د.م.ف) اساس داوری توافق طرفین می باشد و به رغم وجود برخی مقررات ناظر به داوری اجباری و داوران اجباری[۲] هنوز هم این توافق طرفین می باشد که به داوری و داوران که در غالب موارد طرفین تمایلی به افشای اختلاف ندارند، این امر به ویژه در مورد اختلافات شرکت­های تجاری و کلاً اختلافاتی که به شهرت و اعتبار شرکت­های تجاری مربوط می باشد یا این­که علنی بودن دادرسی ممکن می باشد به افشای اسرار تجاری تجار بیانجامد صادق می باشد. همین خصیصه غیر علنی بودن محاکمه انگیزه بسیاری از اشخاص در مراجعه به داوری می باشد.

در مورد تسلط دادرس بر دادرسی نیز تفاوت­هایی هست. مانند این­که این اصل در داوری به­طور کامل رعایت نمی­گردد. بدین بیان که گاهی اوقات این طرفین هستند که قانون حاکم بر دعوی را مشخص می­کنند، ولی در دادرسی از طریق دادگاه این دادرس می باشد که قانون حاکم بر ماهیت اختلاف و قانون حاکم بر آیین دادرسی را معین می­کند.

در حقوق انگلستان بین داوری و دادرسی از طریق دادگاه، شباهت­ها و قواعد مشترکی هست. برای نمونه می­توان به مواد ۱، ۳۰، ۳۱ قانون داوری مصوب ۱۹۹۶ اشاره کرد. مطابق ماده ۱ قانون پیشگفت هدف داوری نیز حل کردن منازعه می باشد. بر اساس مواد ۳۰ و ۳۱ مرجع صالح در خصوص تعیین صلاحیت داور، (خود) مرجع داوری می باشد. همچنین همانند دادرسی، در داوری نیز

[۱] Djudicatory Opinion

[۲]ماده ۳۶ و ۳۷ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۴ . در این مواد مقرر شده می باشد که برخی از اختلافات ناشی از اجرای قانون در هیأت داوری ای که ترتیب آن در ماده ۳۷ پیش بینی شده می باشد حل کردن می گردد . در واقع هم رجوع به داوری و هم ترکیب داوران حالت اجباری بافته می باشد و طرفین نمی توانند ترکبی داوران رسیدگی کننده را تغییر داده یا از مراجعه به داوری موضوع این مواد انصراف دهند .

اعتبار شرط داوری در معاملات دولتی با تأکید بر رویه بین المللی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این فایل ها تست های آزمون آزمایشی کارشناسی ارشد انتشارات سنجش و دانش می باشد که با پاسخ های کاملا” تشریحی ارائه می شود. شما می توانید از منوی جستجو (بالای سایت سمت چپ ) تست های دروس دیگر را پیدا کرده و رایگان دانلود کنید