دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :اعتبار شرط داوری در معاملات دولتی با تأکید بر رویه بین المللی

تکه ای از متن پایان نامه :

الف: بیان مسأله 

زندگی اجتماعی بشر آمیزه ای از حق و تکلیف می باشد. آدمیان از یک سو، در آگاهی و درک و استعداد و ویژگی­های اخلاقی و از سوی دیگر، در انگیزه­ها و خواست­ها و نیازها با یکدیگر متفاوت­اند. در چنین وضعیتی بروز اختلاف بین آنان حتمی بوده و از عوارض قهری زندگی اجتماعی و به قدمت خود بشر می باشد. یکی از روش­های مسالمت آمیز حل اختلاف که قبل از قضاوت دولتی، در جوامع انسانی رواج یافته و تاکنون به موازات قضاوت دولتی پیش رفته و ریشه در قرارداد خصوصی دارد داوری می باشد.

با توسعه روز افزون ارتباطات و تعاملات و دخالت بیش از پیش دولت­ها در حوزه اقتصاد و تجارت و گسترش مناسبات بین اشخاص و دولت­ها، داوری تأثیر قابل ملاحظه ای در بازرگانی بین المللی ایفاء می­کند، زیرا در بازرگانی بین المللی معمولاً طرفین دارای تابعیت­های مختلف هستند و اغلب هیچ کدام علاقه­ای ندارند که اگر اختلافی پدید آمد در دادگاه متبوع طرف مقابل و به موجب قانون ملی آن دادگاه مورد رسیدگی واقع گردد. زیرا که بیم آن دارند، دادگاه­های مزبور، تحت تأثیر سیاست دولت متبوع خود تصمیماتی در ارتباط با قرارداد اتخاذ کنند که با عدالت همراه نباشد. پس آن چیز که باقی می­ماند، مراجعه به مرجعی می باشد که وابسته به دولت طرف معامله و یا تحت نظارت دولت متبوع شرکت خارجی نباشد.

علاوه بر آن به­دلیل مزیت­های این روش از قبیل تخصصی بودن، سرعت در رسیدگی، حفظ اسرار حرفه­ای، در قراردادهای تجاری اعم از داخلی و بین المللی قبل از اینکه اختلافی پدید آید، طرفین در ضمن قرارداد شرط می­کنند که اختلافات ناشی از قرارداد به داوری ارجاع گردد و قانون حاکم و محل داوری و زبان مشترک را هم از پیش تعیین می­کنند تا جایی که امروزه شرط داوری در قراردادهای بین المللی یکی از شرایط حتمی می باشد. با وجود چنین شرطی در قرارداد، در پاره­ای موارد دولت­ها و سازمان­های دولتی، از مراجعه به داوری خودداری می­کنند و یا در داوری شرکت می­کنند اما به اعتبار شرط داوری اعتراض کرده و اختصار دولت و یا سازمان دولتی را خواه به­دلیل داشتن مصونیت قضائی و خواه به دلیل ممنوعیت قانونی (قانون شخصی دولت و یا سازمان دولتی) قابل جلب به داوری نمی­دانند که با توجه قاعده اقدام و پذیرش این شرط در زمان عقد قرارداد و همچنین آموزه های دینی و به دلیل خدشه­دار شدن حس اعتماد بین المللی و تکریم متقابل این طرز برخورد بسیار نامطلوب و از نظر رویه بین الملل نیز مردود می باشد. قوانین و مقررات هر کشوری ممکن می باشد برای امر داوری شیوه­های خاصی را پیش­بینی و یا مقررات محدودکننده­ای را اعمال نماید. حقوق ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و قواعد داوری آن در قوانین مختلفی پیش­بینی شده و محدودیت­هایی برای اشخاص نسبت به پذیرش داوری و حل کردن دعاوی مربوط به اموال عمومی و دولتی از طریق داوری هست.

و در مواردی که طرف دعوی خارجی باشد و یا در موارد مهم داخلی تصویب مجلس شورای اسلامی ضروری می باشد. درغیر اینصورت شرط داوری باطل و فاقد اثر حقوقی خواهد بود. با وجود این به دلیل برخی تعاملات بازرگانی قانون آیین دادرسی مدنی ایران، ارجاع اختلافات و دعاوی را چه قبل از بروز و یا بعد از حدوث اختلاف قابلیت ارجاع به داوری می داند.

 

د: اهداف تحقیق

هدف از این پژوهش ایجاد رویکرد واقع گرایانه و فراهم کردن امکان بهره گیری صحیح از شرط داوری در معاملات بین المللی و داخلی می باشد. ذینفع اصلی این پژوهش در درجه و اولویت اول وزارتخانه­ها، دستگاه­ها و سازمان­های دولتی هستند که با پیش­بینی شرط داوری بدون در نظرگرفتن تشریفات قانونی ممکن می باشد موجبات تضییع حقوق سازمانی و منافع بیت المال را فراهم نمایند. همچنین مراجع تصمیم­گیر قضایی اعم از دادگاه­ها، شورای حل اختلاف و مراجع داوری داخلی و بین المللی هستند که در آراء و تصمیمات خود حقوق یک دولت و یا سازمان­ها و دستگاه­های دولتی را در نظر گرفته و مورد توجه داشته باشند. همچنین مراکز علمی و آموزشی و دانشگاهی که با پردازش علمی و خصوصاً ارائه راهکاری کاربردی و اجرائی بتواند افق و چشم­انداز روشنی را به جامعه قانون­گذاری تقدیم نمایند.

 

و: جنبه نوآوری و جدید بودن تحقیق

از نکاتی که در این پژوهش به­عنوان نوآوری مد نظر قرار گرفته، مطالعه شرط داوری و این­که آیا ضرورتی به انجام تشریفات قانونی در عرصه داخلی و بین الملل هست یا خیر؟ لذا با در نظر داشتن عدم تدوین پایان­نامه در این موضوع به­نظر می­رسد موضوع و تحقیق حاضر عنوان نو و تازه­ای در این راستا باشد.

اعتبار شرط داوری در معاملات دولتی با تأکید بر رویه بین المللی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این فایل ها تست های آزمون آزمایشی کارشناسی ارشد انتشارات سنجش و دانش می باشد که با پاسخ های کاملا” تشریحی ارائه می شود. شما می توانید از منوی جستجو (بالای سایت سمت چپ ) تست های دروس دیگر را پیدا کرده و رایگان دانلود کنید